BEDENİMİZİN EN İYİ DOSTU; PROBİYOTİK

Probiyotik mikroorganizmalar, ürettikleri maddeler yardımıyla gıdaların sindirimine, vitamin üretimine ve zararlı mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkların önlenmesine yardımcı olarak doğal bağırsak florasının dengesini korumaktadır.

Probiyotiklerin insan sağlığı üzerine etkileri farklılık gösterebilmektedir. Tüketilen probiyotik türüne ve tüketen bireyin bağırsak mikroflorası ve metabolik durumuna göre değişiklikler gözlenebilir. Probiyotiklerin yararlı etkilerinin ortaya çıkabilmesi için bağırsaklara yeterli sayıda ulaşmalarıda gerekmektedir.

Probiyotik bakteriler bağırsak mikroflorasının doğal üyeleridir. Bağırsak epitellerine kolonize olarak patojen bakterilerin yerleşmesini engelleyebilirler.

Probiyotikler immün sistemin uyarılması ve inflamasyonun azaltılmasını sağlamaktadırlar.Probiyotikler, antikor üretimini arttırarak, immün sistem üzerindeki etkilerini göstermektedir.

Probiyotiklerin önleyici ve/veya tedavi edici olarak kullanıldığı hastalıkların başında inflamatuar bağırsak hastalıkları (IBD) gelmektedir. Kronik, tekrarlayabilen ve çeşitli faktörlere bağlı olan IBD, sindirim sistemi boyunca bağışıklık sisteminin düzensiz ve aşırı yanıt vermesiyle inflamasyon oluşması nedeniyle görülen bir hastalıktır.

Probiyotiklerin tedavi yardımcısı olarak kullanıldığı başka bir sağlık problemi ishaldir. Antibiyotik kullanımı, patojen bakteriler ve virüsler bağırsak mikroflorasının değişmesine sebep olarak ishal olunmasına neden olabilir. Akut, antibiyotik kaynaklı ve seyahat ishali çeşitlerinin hepsinde probiyotik tüketiminin olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Probiyotik tüketimi, kolon kanseri riskini ve tümörlerini azaltıcı etki gösterir. Probiyotiklerin ürettikleri anti-kanserojenik ve anti-mutajenik maddelerle tümör oluşumu ve kanser riski azalır.

Probiyotik mikroorganizmaların insan sağlığına ve tedavisine katkıda bulunduğu diğer rahatsızlıklar; karaciğer, ağız-diş sağlığı, ürogenital sistem hastalıkları, konstipasyon, laktoz intoleransı, allerji, romatoid artrit, HIV, Helicobacter pylori enfeksiyonları, astım, çölyak hastalığı, yüksek kolesterol ve antibiyotik kullanımının yol açtığı bağırsak rahatsızlıklarıdır.

Probiyotikler, iştah kontrolünde ve vücut ağırlığının düzenlenmesinde de rol oynar.

Probiyotikler bağırsak pH’sını düşürerek, patojen mikroorganizmaların üremelerine engel olmaktadırlar.

Sağlıklı kişilerin bağırsak florasında probiyotik bakterilerin sayısı zaman içerisinde sabitleşmekte; ancak günlük yaşamın getirdiği antibiyotik kullanımı, stres, sinirsel yorgunluk, dengesiz beslenme, fazla alkol alımı, hastalık ve bağırsak ameliyatları gibi sonuçlar, bu bakterilerin azalmasına neden olur. Bunun sonucunda bağırsaklarda enterik bakteriler çoğalır ve enterik rahatsızlıklar ortaya çıkar.

İnsan sağlığı üzerinde sindirim sisteminde bulunan mikrofloranın çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Gıdalar probiyotiklerle fonksiyonel hale getirilebilir. Fermente süt ürünleri, turşu, çiğ sucuk, ekmek, bira, şarap, kımız ve kefir probiyotiklerden zengin gıda maddeleridir.

Sağlıklı bir yaşam için beslenmede öncelikle doğal probiyotiklere yer verilmelidir. Ancak gerekli görüldüğü durumlarda, yapay probiyotikler özellikle bağırsak hastalıklarında yoğun bir şekilde kullanılması faydalı etkiler gösterir.

Probiyotik gıdaların ilaç olmadığı ve tüketimine başlandığında ara verilmemesi gerektiği, aksi halde bağırsak florasının kısa süre içinde eski haline döneceği unutulmamalıdır.


 

KAYNAKÇA

Akif Kundakçı, B. E. (2006). Probiyotik Gıda Nedir? Ne Değildir? Türkiye 9. Gıda Kongresi, (s. 93-96). Bolu.

Aysel GÜLBANDILAR1, M. O. (2017). Fonksiyonel Gıda Olarak Kullanılan Probiyotikler ve Özellikleri. Türk Bilimsel Derlemeler Dergisi, 44-47.

Derya Önal, Y. B. (2005). Probiyotik Bakterilerin Epitel Yüzeylere Yapışması. Orlab On-Line Mikrobiyoloji Dergisi , 1-10.

Dicle Dilara Akpınar, B. K. (2019). PROBİYOTİK- İNSAN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ETKİLEŞİMLERİ . FOOD and HEALTH, 265-280.

DOĞAN, M. (2012). Probiyotik Bakterilerin Gastrointestinal Sistemdeki Etki Mekanizması. Gıda Teknolojileri Elektronik Dergisi , 20-27.

Gülçin ALP, B. A. (2013). İNSAN BAĞIRSAK SİSTEMİNDE PROBİYOTİK OLARAK BİFİDOBAKTERİLERİN ÖNEMİ. ANADOLU UNIVERSITY JOURNAL OF SCIENCE AND TECHNOLOGY, 243-354.

NABİZADEHASL, U. D. (2018). PREBİYOTİK, PROBİYOTİK VE SİNBİYOTİKLERİN,KISA VE UZUN DÖNEMDE TOKLUK VE BESİNTÜKETİM ÜZERİNE ETKİSİ.

Nur CEYHAN, H. A. (2012). Bağırsak Mikroflorası ve Probiyotikler. Türk Bilimsel Derlemeler Dergisi , 107-113.

SEZEN, A. G. (2013). Prebiyotik, Probiyotik ve Sinbiyotiklerin İnsan ve Hayvan Sağlığı Üzerine . Atatürk Üniversitesi Vet. Bil. Derg., 248-258.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör