BAĞIŞIKLIĞIN B’si β-GLUKAN

Vücudumuz bizi kötü durumlardan korumak için 24 saat çalışır. Fakat koruma mekanizmamız her gün karşılaştığımız tehditlere karşı bazen yetersiz kalır. Bu durumda β-glukan sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek mümkündür..β-glukan bir polisakkarittir. Özellikle ekmek mayası olarak bilinen Saccharromyces cerevisiae’den elde edilebilmektedir. Arpa, yulaf ve çavdar gibi tane tahılların hücre duvarında bulunurlar. Bunlardan başka bazı bakteri, maya ve mantarları da hücre duvarlarının önemli bileşenlerindendir.

β-glukanlar canlılarda virüs, bakteri, parazit ve fungal patojenlere karşı geliştirilen immün yanıtın güçlenmesinde etkilidir.

Beta-glukanın bilinen birçok faydalı etkisi vardır. İmmun sistemi uyarmak ve güçlendirmek başta olmak üzere, anti-tümör etki, enfeksiyonlara karşı direnç artırıcı etki, kan şeker seviyesini düzenleme, kolesterol seviyesini düşürme, deriyi canlı tutma gibi etkilerdir.

β-glukanların önemli bir özelliği kanser önleyici etkisidir. β-glukanların akciğer, meme, over, prostat kanseri gibi birçok kanser tedavisinde β-glukanların etkili olduğu bilinir.

Beta-glukanın, maraton koşucuları, ileri yaştaki yetişkinler, çocuklar ve stresli bireylerde genel fiziksel sağlığı geliştirdiği, stres koşulları altında bağışıklık desteği sağladığı gösterilmiştir. Beta-glukan tüketiminin üst solunum yolu enfeksiyon semptomlarını azalttığı ve süresini kısalttığı bildirilmektedir. Beslenme programına beta-glukan içeren gıdaların dahil edilmesi, kronik böbrek rahatsızlığı olan hastalardaki bazı üremik toksin seviyelerinin de azalmasını sağlar.

β-glukan etkisi ile enfeksiyonların ve komplikasyonların görülme sıklığında azalmalar olurken aynı zamanda antibiyotik kullanımına olan ihtiyaçta azaltmaktadır. Bu antienfektif ve immün modülatuar özellikleri sebebiyle β-glukanlar antibiyotik direncine karşı savaşta umut verici bir tedavi olarak düşünülmektedir.

Birbirinden farklı birçok sağlık problemi üzerindeki etkisi ortaya konmuş ve konmakta olan β-glukanların ve diyetle alınabilen liflerin özellikle çözünebilir lif tüketiminin sağlığın teşviki ve hastalıkların önlenmesinde önemli bir rolü vardır.

Β-glukanın bu etkilerinden faydalanmak ve özellikle bağışıklık sistemini desteklemek için günde 1-3,1-6 β-Glukan formu en az 100 mg kullanılmalıdır.

Tahıl taneleri içerisinde β-glukan yoğunluğu en fazla olan besin yulaftır.

Yulaf ve kepekli tahıllara ne kadar yer verirsek, onlarda bize bağışıklık güçlendirici etki verir. J

 

KAYNAKÇA

(2002). Online Kozmetoloji Dergisi.

ALTINTAŞ, İ. (2006). BABESİOSİS’Lİ ATLARDA LEVAMİSOL VE BETA GLUKAN’IN BAZI KAN PARAMETRELERİ İLE IgG ÜZERİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI .

Cagri KALE, N. T. (2015). Role of Beta Glucan in Animal Nutrition. Van Vet J, 43-47.

Halim İŞSEVER, E. E. (2018). Beta Glukanların Sağlık Üzerine Etkileri. Turkiye Klinikleri J Public Health-Special Topics, 7-13.

ÖZAT, E. T. (2018). β-GLUKAN İLAVESİ İLE FONKSİYONEL ÇİKOLATA ÇEŞİTLERİNİN (SÜTLÜ, BİTTER, BEYAZ VE SÜRÜLEBİLİR KAKAOLU FINDIK KREMASI) GELİŞTİRİLMESİ.

Zeynep AĞIRBAŞLI, A. K. (2019). COVID-19 PANDEMİ DÖNEMİNDE POTANSİYEL BESİN ÖNERİLERİ.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör