GEBELİK ÖNCESİ VE GEBELİK
SIRASINDA BESLENME

pregnant-woman-cooking-healthy-food_1220-4233.jpg

Gebelik dönemi, anne karnında büyüyen bebeğin ihtiyaçları nedeniyle besin ögesi gereksinimlerinin arttığı bir dönemdir. Sağlıklı bir gebelik için yeterli  ve dengeli bir diyet tüketilmesi ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları oldukça önemlidir. Yalnızca gebelik süresince değil, gebelik öncesinde de sağlıklı bir diyet tüketilmesi gereklidir. Gebelik öncesinde annenin demir, folik asit gibi besin ögeleri düzeylerinin düşük olması henüz gebeliğin başında bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Gebeliklerin çoğu planlı olmadığından, doğurganlık çağındaki tüm kadınların besin ögesi depolarının tam olması ve ideal vücut ağırlığına sahip olmaları önem taşımaktadır.

Şişmanlığın anne ve bebek sağlığı açısından olumsuz etkilerini önlemek için annenin gebeliğe ideal ağırlıkla başlaması ve gebelik süresince önerilen ağırlık kazanımı sınırlarının içerisinde kalması önemlidir.

Planlı gebeliklerde gebe kalınmadan önce şişman ya da fazla kilolu olan anne adaylarına beslenme ve yaşam tarzı değişkenliğine yönelik danışmanlık almalıdır.